Yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararları

Yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararları

Yüksek topuklu ayakkabı giymenin zararları : Yüksek topuklu ve dar ayakkabıyla ayak bileklerinde sinir sıkışmalarına neden olup bu durumun kişinin ameliyata kadar gidebileceği saplanılmıştır.

Sinir Sıkışması Riski :

Ayak bileğindeki sinir sıkışmaları ayak parmaklarına doğru yayılan ağrı ve uyuşmalara neden olmaktadır. Eğer şikayetlerin yüksek topuklu ve dar ayakkabıdan kaynaklandığını uzun süre fark edilmezse tablo ağırlaşıyor ve ameliyat şart olabiliyor.

Bu yüzden ayakta ağrı ve uyuşma hissedenlerin muayene olarak kesinlikle EGM çektirmeleri gerekmektedir. EGM de sinir sıkışması tespit edildiğinde öncelik ilaç tedavisi önerilir. Ayağı ve bileği sıkmayan rahat ayakkabılar önerilir. Eğer problem çözülmezse sıkışan sinir operasyonla alınır.

Kaç cm üstündeki ayakkabılar tehlikelidir :

5 cm yüksekliğindeki topukta düzgüsel yürüyüş bozulur. 7.5 cm lik topuk yüksekliği ayaktaki yük ve basıncı 7 kat arttırır. Düzgüsel günlük aktivitelerde yüksek topuklu ayakkabı giyenler gün içinde 6 km fazladan yürüyüş yapmış şeklinde ayaklarına ilave yük bindirirler.

Yüksek topuklu ayakkabı ayaktaki ağrı ve biçim bozuklukları yanı sıra dize ve bele de zarar verir. Denge acele bozulmuş olduğu için ayakta burkulma riski artar. Ve ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere neden olur. Ek olarak bacak arkasındaki kas ve bağların kısalmasına bacak ön ve yan bağlarda kasların gerilmesine ve zorlanmasına neden olur.

Erkelerde sorun yaşıyor :

Ayak problemleri bir tek  bayanlara mahsus değil. Erkeklerinde % 17 si de uygun olmayan sivri burunlu ayakkabılardan dolayı sağlık sorunları yaşıyor. Dar ayakkabı ayağın daha oldukça terlemesine bundan dolayı kokmasına nasır olmasına ve tırnak batmasına neden olmakta.

Alınacak kolay önlemler :

Gerekmedikçe yüksek topuktan kaçının. Dar ve ayağı sıkan ayakkabı yerine uygun ayakkabı seçin. Mümkün olduğunca çorapla giyinin. Çorap bilekteki sinir sıkışmasını nispeten önler. Mümkünse alçak ve kalınca topuklu seçin.

Bu sebeple basılan alan ne kadar geniş olursa denge o denli iyi sağlanır. Bilhassa şeker hastasıysanız yada dolaşım bozukluğunuz var ise daha dikkatli seçimler yapınız. Ayakkabının öne doğru eğimi daha hafifçe olan modelleri seçin. Ayakkabı seçerken bir an için durun ve bu ayakkabının giyerken size sorun yaratıp yaratmayacağını düşünün.

YAZAR HAKKINDA

Dursun Şahin Dursun Şahin Bir çok sektörde hizmet vermiş ve hizmet almış bir kişi olarak bilgilerimi kendi sitem olan burclari.com da paylaşmak istedim. Sitemin içeriği burç yorumları , magazin dünyasından haberler , Sağlık gibi bir çok bilgi paylaşımında bulunmak için kurulmuştur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Hem ülkemizde hem de dünya genelinde burç yorumlarıda artmaktadır. Burç Yorumları üzerinden insanlar eğitim, iş, sosyal yaşam, kazanç, sağlık ya da aşk hayatlarının ilerleyen zamanlardaki durumlarıyla ilgili bilgi edinebilmektedir. Günlük ve haftalık Burç Yorumlarını sitemizden takip edebilir bunun yanında teknoloji, sağlık, moda ve magazin haberlerinde takip edebilirsiniz.