Sütün Cilt Bakımındaki Önemi

Sütün Cilt Bakımındaki Önemi

Sütün Cilt Bakımındaki Önemi : Her gün düzenli olarak tüketilen süt vücudumuz için sayısız fayda sağladığı gibi birçok cilt bakım maskesinin de vazgeçilmez bir malzemesidir. Eğer süt cilt bakımında kullanılacaksa dikkat etmeniz gereken en önemli konu sütün taze olması ve herhangi bir işlem görmemiş olmasıdır. Yani sütü en doğal haliyle kullanmalısınız.

Süt içerdiği B vitamini, kalsiyum, alfa hidroksiasid, protein ve daha birçok antioksidan maddelerle cildin yenilenmesine ve güçlenmesine yardımcı olur.  Yağlı bir cilt, sivilce sorunları, cilt gözeneklerini temizlemek ve sıkılaştırmak ya da kuruyan cildin nem oranını dengelemek tüm bu sorunların ana çözüm kaynağı sütten geçmektedir. Sütün zengin içeriği ile bunların yanında daha birçok cilt problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Sütün içeriği ve faydalarından biraz bahsettikten sonra isterseniz şimdi de sütün en çok tercih edildiği cilt bakım alanlarına göz atalım. Belki bu şekilde konuyu daha iyi anlamış olabiliriz.  Hem de cilt problemlerine karşı sütün nasıl kullanılacağına dair birkaç ipucu ve uygulamaya da ulaşabilirsiniz.

Süt doğal bir yüz temizleyicidir.
Süt tıkanmış gözeneklerin içerisinde biriken zararlı maddelerin atılmasında kullanılan çok etkili bir cilt temizleyicisidir. Bu uygulama için öncelikle yüzünüzün her bölgesine bir miktar süt sürün. Daha sonra bir parça temiz pamuk ile yüzünüze hem masaj yapın hem de yüzünüzdeki sütü gezdirin. Bahsedeceğimiz bu uygulamayı düzenli yaparsanız gözenekleriniz daha açık ve temiz bir hale gelecektir. Böylece siyah nokta, akne ya da sivilce gibi problemleri yaşama ihtimaliniz de ortadan kalkacaktır.

Doğal bir nemlendiricidir.

Doğal bir nemlendirici

Çatlayan ya da döküntüler oluşan bir cilt için süt mucizevi bir nemlendiricidir. Cildin nem dengesini düzenler ve bebeksi yumuşaklığı cildinizde hissetmenize yardımcı olur. Bu uygulama için öncelikle bir parça pamuğu süte batırın ve yüzünüzün her bölgesine bu pamuğu gezdirin. Gezdirme işlemi bittikten sonra yaklaşık 15 dakika bu şekilde bekleyin. Dikkat etmeniz gereken nokta yüzünüz gerginleşmeye başlayınca çok fazla mimik hareketleri yaparak o gerginliği bozmamanızdır. Süre bittikten sonra yüzünüzü soğuk su ile yıkayın. Bu uygulama size gün boyu sürecek canlı bir görüntü kazandıracaktır.

Ölü hücrelerden kurtulun.

Ölü hücrelerden kurtulma

Sütü yüzünüze sürdüğünüzde içeriğinde bulunan laktik asitler cildinizdeki ölü derileri ortadan kaldırır ve bunun sonucunda daha genç bir görüntüye sahip olursunuz. Sütü masaj yaparak cildinize uyguladığınızda hem kan dolaşımını arttırarak o bölgenin canlanmasına hem de ölü hücrelerden kurtularak yenilenmiş ve daha genç hücrelerin oluşumuna katkı sağlamış olursunuz.

Güneş yanıklarında ve bronz tenin açılmasında etkilidir.

Güneş yanıklarında ve bronz tenin açılması

Güneş yanıklarında küçük bir pamuk parçasını süte daldırıp yanık olan yere hafifçe sürdüğünüzde bu uygulama o bölgede ince bir protein tabakası oluşturacaktır. Bu hem yanığın acısını azaltır hem de cildinizi koruyucu etki yapar.
Sütteki laktik asidin ten rengini açıcı özelliği bulunduğundan dolayı aynı şekilde bronz tenler içinde bir parça pamuğu süte batırıp renk tonunun açılmasını istediğiniz bölgeye sürerseniz bir süre sonra o bölgede rengin açıldığını fark edeceksiniz.

Görüldüğü gibi süt birçok cilt probleminin çözümünde kullanılan mucizevi bir üründür. Ancak şunu belirtmekte fayda var ki her şeyde olduğu gibi sütle yapılan uygulamalarda da ölçü konusunda fazla abartıya kaçmamalısınız. Ayrıca cilt bakım uygulamalarında kullanılacak sütün pastörize edilmemiş olmasına dikkat etmelisiniz. Tüm bunların yanında bünyenize zararlı olup olmadığı konusunda kesin bir sonuca vardıktan sonra bakım için sütü kullanmanız cildinizde alerjik bir reaksiyon oluşmaması ve bunun sonucunda herhangi bir sorun yaşamamanız açısından en doğru karar olacaktır.

YAZAR HAKKINDA

Zehra Doğan Zehra Doğan Astroloji ve burç yorumları hakkında bilgi sahibi olan, Magazin haberleri ile uğraşan Bayan Editör ::)
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Hem ülkemizde hem de dünya genelinde burç yorumlarıda artmaktadır. Burç Yorumları üzerinden insanlar eğitim, iş, sosyal yaşam, kazanç, sağlık ya da aşk hayatlarının ilerleyen zamanlardaki durumlarıyla ilgili bilgi edinebilmektedir. Günlük ve haftalık Burç Yorumlarını sitemizden takip edebilir bunun yanında teknoloji, sağlık, moda ve magazin haberlerinde takip edebilirsiniz.