Saç dökülmesinin nedenleri ve bitkisel çözümler

Saç dökülmesinin nedenleri ve bitkisel çözümler

Günümüzde erkeklerin olduğu kadar hanımlarında büyük problemi haline gelen saç dökülmesi kafa derisinin yeterince hava almamasında kaynaklanmasıyla oluşmakta bu deri hastalığı diye adlandırılıyor. Diğer sebepleri ise bitkinlik stres ve genetik olarak da adlandırılmaktadır.

Erkeklerde dökülme aşaması öncelikle yanlarda başlayarak tam tepede devam eder. Bu şekilde kalanlar olduğu kadar bide dökülmenin devam edip komple ortasınında dökülüp yalnız ensede kalanlarda olduğu görülmektedir. Ensede kalan saçlar saç ektirme işleminde kullanılmaktadır.

Hanımlarda ise bu dökülme tepelerde başlayıp kafanın her tarafında yaşanıp azalmasına ve saç tellerinin güçsüzleşmesini arttırmaktadır.

Genetik olanlarda bitkisel çözümden daha etkili olanı saç ekimidir.

BİTKİSEL UYGULAMALAR

1. İlk olarak her insanın bilmiş olduğu üzere kına yakmak saçta dökülmeyi önlediği kadar canlılık kazandırmaktadır. Kına hazırlanırken içine konuşan ceviz ve soğan kabuğu da saç tellerinin güçlenmesinde önemli bitki özüdür.

2. Vitamin eksikliği sebebiyle dökülen saç dökülmelerine avokado yağı kullanmak bilhassa saç derisin canlanmasına ve dökülmesine etkin bir yağdır. İçerdiği A,B,C,D ve E vitaminlerini taşıyan avokado içerdiği antioksidan yardımıyla boyalı güçsüz yıpranmış saçların da canlanmasına destek sağlar. Avokado yağını saç derisine masaj yaparak uygulanması ve havlu ile kafayı sarıp 2 -3 saat bekledikten sonrasında şampuan ile durulamalısınız.

3.  Zeytin yağının mucizelerini bilmeyen yoktur zeytin yağı ile avokado yağını yarı yarıya koyup karıştırıp aynı işlemi uygulayabilir ve saçınızın yoğunlaştığını görmüş olacaksınız.

4. Badem yağında haftada iki kez baş derinize masaj yaparak uygulamasında kan dolaşımın hızlanmasında ve gözeneklerin açılmasını sağlarsınız. Argan yağı da aynı etkiyi gösterir.

5. Hindistan cevizi yağı kadar sütüde saç dökülmesinde başa uygulandığında dökülmeyi engellemez fakat dökülmeyi azaltır. Her insanın bildiği üzere biberiye yağda etkin bir madde olmaktadır.

6. Aloe vera da saç derisini temizlenmesinde gözenekleri açar ve ph ı yardımıyla dökülmeyi engeller.

Şimdiden uygulamalarınızın tesirini görmenizi dilerim ve bilhassa bu uygulamaları ilk olarak saç derisine uygulayıp saç uçlarına sonrasında devam edin ve bilhassa sorunlu bölgede uygulayın .

YAZAR HAKKINDA

Dursun Şahin Dursun Şahin Bir çok sektörde hizmet vermiş ve hizmet almış bir kişi olarak bilgilerimi kendi sitem olan burclari.com da paylaşmak istedim. Sitemin içeriği burç yorumları , magazin dünyasından haberler , Sağlık gibi bir çok bilgi paylaşımında bulunmak için kurulmuştur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Hem ülkemizde hem de dünya genelinde burç yorumlarıda artmaktadır. Burç Yorumları üzerinden insanlar eğitim, iş, sosyal yaşam, kazanç, sağlık ya da aşk hayatlarının ilerleyen zamanlardaki durumlarıyla ilgili bilgi edinebilmektedir. Günlük ve haftalık Burç Yorumlarını sitemizden takip edebilir bunun yanında teknoloji, sağlık, moda ve magazin haberlerinde takip edebilirsiniz.