Hamile Kalmanın Kesin Yolları

Hamile Kalmanın Kesin Yolları

Hamile Kalmanın Kesin Yolları ve Gebelik Döneminde Yapılması Gerekenler

Menstrüel siklüsünüzü biliyorsanız, hamile olma şansınızı geliştirirsiniz. Birinci aşama, döneminizdeki kanamanın ilk günü ile başlar. Vücudunuz yumurtalıkların içindeki yumurtaları büyüten folikül uyarıcı hormon (FSH) gibi hormonları serbest bırakır. 2 ve 14 günler arasında, bu hormonlar döllenmiş bir yumurta için rahiminizin astarını koyulaştırmaya yardımcı olurlar. Buna foliküler aşama adı verilir.

Adet dönemi 28-35 gün arasındadır. Yumurtlama genellikle döngünüzün 11 ve 21. günleri arasında gerçekleşir. Luteinize edici hormon (LH) adı verilen bir hormon yükselir, en olgun yumurta salınımını tetikler. Aynı zamanda, servikal mukus spermlerin yumurtaya gitmesine yardımcı olmak için daha kaygan hale gelir.

Kadınlar yaklaşık 1 milyon ile 2 milyon yumurta ile doğarlar, ancak ömürleri boyunca yumurtlamayla yalnızca 300-400’ü salarlar. Genellikle her ay sadece bir tanesini serbest bırakırsınız. Yumurta, yumurtalıklarınızı uterusuna bağlayan iki fallop tüpünün birinde dolaşır. Zamanlama doğruysa, sperm rahim yolunda döller. Döllenme yumurtalıktan ayrıldıktan sonraki 24 saat içinde gerçekleşmezse, yumurta erir. Sperm yaklaşık 3 ile 5 gün yaşayabilir, bu nedenle size yumurtlama zamanını bilmeniz size ve eşinizin, en çok gebe kalacağınız zaman cinsel planlamasına yardımcı olabilir.

En Verimli Günlerinizi Takip Edin

Genellikle, hamileliğin en iyi şansı, seks yumurtlamadan 1-2 gün önce gerçekleştiğinde olur. Düzenli bir 28 günlük döngümüz varsa, sonraki döneminizin başlamasını beklediğiniz tarihten itibaren 14 gün geri sayın. Her geçen gün bu saatte seks yapmayı planlayın – örneğin 12 ve 14. günler. Her gün seks yapmanın bir insanın sperm sayısını düşürebileceğini unutmayın. Çevriminiz daha uzun veya daha kısa olabilir, bu nedenle çevrim içi bir yumurtlama hesaplayıcısı muhtemel günü anlamanıza yardımcı olabilir.

Aylık Çevriminizi Anlayın

Menstrüel siklüsünüzü biliyorsanız, hamile olma şansınızı geliştirirsiniz. Birinci aşama, döneminizdeki kanamanın ilk günü ile başlar. Vücudunuz yumurtalıkların içindeki yumurtaları büyüten folikül uyarıcı hormon (FSH) gibi hormonları serbest bırakır. 2 ve 14 günler arasında, bu hormonlar döllenmiş bir yumurta için rahiminizin astarını koyulaştırmaya yardımcı olurlar. Buna foliküler aşama adı verilir.

Ovum, korona radiata ile çevrilidir

Ovulasyon Sırasında Ne Olur

Adet dönemi 28-35 gün arasındadır. Yumurtlama genellikle döngününüzün 11 ve 21. günleri arasında gerçekleşir. Luteinize edici hormon (LH) adı verilen bir hormon yükselir, en olgun yumurta salınımını tetikler. Aynı zamanda, servikal mukus spermlerin yumurtaya gitmesine yardımcı olmak için daha kaygan hale gelir.

Fallop tüpü altında yüzen yumurta ilerlemesi

Hepsi Zamanlamada Hepsi

Kadınlar yaklaşık 1 milyon ila 2 milyon yumurta ile doğarlar, ancak ömürleri boyunca yumurtlamayla yalnızca 300-400’ü salarlar. Genellikle her ay sadece bir tanesini serbest bırakırsınız. Yumurta, yumurtalıklarınızı uterusuna bağlayan iki fallop tüpünün birinde dolaşır. Zamanlama doğruysa, sperm rahim yolunda döller. Döllenme yumurtalıktan ayrıldıktan sonraki 24 saat içinde gerçekleşmezse, yumurta erir. Sperm yaklaşık 3 ila 5 gün yaşayabilir, bu nedenle size yumurtlama zamanını bilmeniz size ve eşinizin, en çok gebe kalacağınız zaman cinsel planlamasına yardımcı olabilir.

En bereketli günleri gösteren bilgi grafiği

En Verimli Günlerinizi Takip Edin

Genellikle, hamileliğin en iyi şansı, seks yumurtlamadan 1-2 gün önce gerçekleştiğinde olur. Düzenli bir 28 günlük döngününüz varsa, sonraki döneminizin başlamasını beklediğiniz tarihten itibaren 14 gün geri sayın. Her geçen gün bu saatte seks yapmayı planlayın – örneğin 12 ve 14. günler. Her gün seks yapmanın bir insanın sperm sayısını düşürebileceğini unutmayın. Çevriminiz daha uzun veya daha kısa olabilir, bu nedenle çevrimiçi bir yumurtlama hesaplayıcısı muhtemel günü anlamanıza yardımcı olabilir.

Pembe bazal termometre

Yumurtlamanın Sıcaklığa Göre İzlenmesi

Vücudunuz bir yumurta bıraktıktan sonra progesteron hormonu, uterusun astarını oluşturmak ve korumak için başlar. Vücudunuzun sıcaklığı biraz yükselir. Yatmadan önce her sabah bazal bir termometreyle sıcaklığınızı almanız, yumurtlamış olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir. Bu termometreleri eczaneden alabilirsin. Ucuzdur, ancak ovulasyonun izlenmesinin diğer yolları kadar doğru değildirler.

Hormonun Yumurtlamasını Öngörün

Solunum Hastalığında bir artış, yumurtalıkları bırakmak için yumurtalıklarınızı tetikler. Dalgalanma genellikle yumurta bırakılmadan 36 saat önce olur. Yumurtlama kitleri, ovülasyon gününü belirlemenize yardımcı olması için idrardaki LH düzeylerini kontrol eder. Eczanede alabileceğiniz bu kitler, kullanışlı ve son derece doğrudur. Dalgalanmayı beklemeden 1-2 gün önce test yapmayı tercih edebilirsiniz, böylece LH’deki yükselişe dikkat edin.

 

Aylık Döngünün Son Aşaması

Menstrüel siklüsünüzün ikinci yarısında progesteron hormonu rahminizin döllenmiş bir yumurta için hazırlanmasına yardımcı olmak için başlar. Eğer yumurta gübrelenmezse ve implante etmezse, parçalanır, progesteron seviyeleri düşer ve yaklaşık 12 ile 16 gün sonra yumurta – kan ile rahim ağzındaki dokular arasında – vücuttan atılır . Bu süreç menstrüasyon. Genellikle 3 ile 7 gün sürer.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Hem ülkemizde hem de dünya genelinde burç yorumlarıda artmaktadır. Burç Yorumları üzerinden insanlar eğitim, iş, sosyal yaşam, kazanç, sağlık ya da aşk hayatlarının ilerleyen zamanlardaki durumlarıyla ilgili bilgi edinebilmektedir. Günlük ve haftalık Burç Yorumlarını sitemizden takip edebilir bunun yanında teknoloji, sağlık, moda ve magazin haberlerinde takip edebilirsiniz.