Çocukların ergenlik dönemi ve yapılması gerekenler

Çocukların ergenlik dönemi ve yapılması gerekenler

7 yaşlarında ilköğretim zamanları olan evlatlarımızın artık fert olmak için adım attıkları dönemlerdir.Bu zamanlarda evlatların en büyük destekçisi biz ebeveynleriz.

Bu dönemlerde çocuklarınızı oldukça sıkarak hayatla ilgili mevzuları kendi başlarına öğrenmelerine engel olmamalısınız. Aksi halde bu yaşlarda öğrenilenler hayatları süresince akıllarına gelecektir. Yanlışlarla doğru yolu bulacaklarını bunlarla başa çıkmasını öğrenmesi için onlara vakit vermelisiniz.

Fakat aile içinde ne yaparsan yap demiceksiniz. Hep bir adım önde olup izliceksiniz arkada değil şundan dolayı yapmış olduğu büyük yanlışlarda yetişemeyebilir siniz. Her ne olursa olsun kuralları bir halde aşılamalıyız.

Kız erkek ayırımı yapmamak icap ettiğini bir çok yerde okuyup bir çok insanlarda duyuyoruz. Fakat şöyle ki de bir gerçek varki kız ile erkek çocuk yetiştirmekte farklılık vardır. Bu tarz şeyleri bilinçlenmeden yapmanız kolay değil.

Kız evladı yetiştirirken annelerin üstüne düşen vazife kızının kendine kıymet vermesini öğretmeli ilk olarak bir kız evladı kendine kıymetli ne kadar hissederse o denli kendisine dikkat eder ve bi o denli da kendisini korur. İlerleyen zamanlarda güçlük çekmez. Babaya düşen vazife ise kızının yanlız olmadığını ve erkekleri öcü olarak değil de çeşit çeşit insan olduğu mevzusunda bilinçlendirmeli.

Anne kızını imanlı yetiştirmeli ev iş eş ahlakını aşılamalı. Mahrem mevzularda kızını bilinçlendirmeli.

Erkek çocuğu yetiştirmede ise anneye düşün vazife oğluna bayanlara karşı saygı duyulmayı öğretmeli. Niçin derseniz bilinçlendirilmeyen yetiştirmede sorunlu olan erkek evlatları büyüyecekler ihmal etmeyin.

En mühim olan aslına bakarsak ailede ebeveyn ilişkileri siz ne kadar çabalarsanız çabalayın sorunlu devamlı kavga olan şiddetin yer almış olduğu ortamda yetişen çocuklar sizi örnek alacaktır. Erkek çocuklarımız babayı örnek alıp hayatlarına giren kız arkadaş ilişkilerinde babaları benzer biçimde olacaktır. Şundan dolayı önünde örnek kızlarımızda anneyi örnek alıp ya alttan alıp kendini ezdirecek yada aynı tepkiyi gösterip işi çıkmaza sürükleyecek.

Çocuklarınızın iyi bir fert olmalarını istiyorsanız bu sizin elinizde şundan dolayı onları siz yetiştiriyosunuz. Hayırlı olduğunda benim kızım benim oğlum derken hayırsızlığı olduğu vakit iyi mi evlatsın iyi mi biliyosa öyleki etsin der ve orda kalırsınız.

Bırakın yaşamı öğrensinler siz rahat yuva verin fazla şımartmayın fakat bir elinizide üstünden çekmeyin. Yarınlar sizin o destek verdiğiniz çocuklarımızda hayırlı evlat yetiştirin imanlı yüreği şefkatli evlatlar. Ve mümkün ise evinizde kesinlikle bir hayvan besleyin sorumluluğu çocuğunuza ilişik olsun ve müdahale etmeyin

Ihmal etmeyin iyi yada fena evlatlarınızı sevin onlarda kendilerini sevsinler.

YAZAR HAKKINDA

Dursun Şahin Dursun Şahin Bir çok sektörde hizmet vermiş ve hizmet almış bir kişi olarak bilgilerimi kendi sitem olan burclari.com da paylaşmak istedim. Sitemin içeriği burç yorumları , magazin dünyasından haberler , Sağlık gibi bir çok bilgi paylaşımında bulunmak için kurulmuştur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Hem ülkemizde hem de dünya genelinde burç yorumlarıda artmaktadır. Burç Yorumları üzerinden insanlar eğitim, iş, sosyal yaşam, kazanç, sağlık ya da aşk hayatlarının ilerleyen zamanlardaki durumlarıyla ilgili bilgi edinebilmektedir. Günlük ve haftalık Burç Yorumlarını sitemizden takip edebilir bunun yanında teknoloji, sağlık, moda ve magazin haberlerinde takip edebilirsiniz.