Cilt Bakımı Ve Temizliği

Cilt Bakımı Ve Temizliği

Losyonlarının cildini daha güzel hissettirdiğini iddia eden tüm reklamları duymuşsunuzdur. Cilt bakımı koridorundaki tüm seçimlerden  kafa karışıklığına mı maruz kalıyorsunuz ? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz.

Hakikaten, Ulusal Tüketici Ligi (NCL) ve Harris Interactive tarafınca yapılan bir araştırmada, her 10 tüketiciden altısının bu ürünlerin etkililiği ve / yada güvenliği mevzusunda şaşkın oldukları sonucuna varılmıştır.

İyi haber şu ki cilt bakımı kolay olabilir. Yüzünüzü yıkamak 10 basamaklı bir işlem olmak zorunda değildir ve ilaç dolabınızı doldurmak için oldukça para harcamak zorunda değilsiniz. Gerçek şu ki, iyi bir cilt bakımı üç temel adım içermektedir:

 1. Cildinizi kiri, kimyasalları ve toksinleri atmak için  temizleyin.
 2. Nemlendiriciler ile cildinizi nemlendirip ve yenileyin.
 3. Cildi zararı olan ultraviyole  ışınlarından korumak için güneş kremi uygulayın.

Temizlemenin Temelleri

Çoğumuz, temizliğin iyi bir cilt bakımının önemli bir parçası olduğunu biliyoruz. Bir temizleyicinin amacı cildin yüzeyindeki kir, pislik, mikrop ve aşırı yağların kolayca alınmasını kolaylaştırmak ve gevşetmektir. Bununla beraber, bazı temizleyiciler ötekilerden daha iyidir derken  aslen  cilt üstünde zararı olan etkilere neden olabilir .

Örneğin bazı insanlar, günlük temizlik şekillerinin direkt bir sonucu olarak kuru cilt geliştirebilirler. Yıkadıktan sonra cildi sıkı ve “gevrek” hissettiklerinde cildinin yalnızca temiz olduğunu düşünebilirler.

Netice olarak, ellerinin sırtında kaba yamalar, kışın kaşıntı yada pürüzlü, mat bir cilt olma fikrine alıştık.

Doğrusu, soru şudur: Hangi tür temizleyicinin sizin için doğru olduğunu nasıl anlarsınız? İlk adım, seçeneklerinizi anlamaktır.

 • Bar sabunları en yaygın temizleyicilerdir, ancak çoğu zaman en rahatsız edici maddelerdir.
      •  Sıvı temizleyiciler çok çeşitli  tolere edilebilirlik sunar fakat sıklıkla yağlılıkla sonuçlanır

 • Yüz temizleyicileri en yumuşak temizleyici maddeler içinde bulunur ancak tüm yağ ve kirleri temizlemeyebilir.

En alt satırında, temizleyici seçiminde mümkün olan en hafif seçenekle başlamaktır. Yalnız cildin naturel nemini sıyırmadan kir, pislik ve aşırı yağdan arındırın.

Köpüklü olmayan yüz temizleyicileri en hafifi, cildi  kir ve ölü deri yok etme yolunda daha çok öneme sahiptir. Bazı sıvı temizleyiciler de iyi iş çıkartırken, soya yağı yada petrol gibi cildin yağlı olmasına yol açan herhangi bir bileşen için dikkat edin. Bazı “superfatted” bar sabunları gibi Syndet sabunları yumuşak çubuk seçenekleri arasındadır.

Nemlendirmenin Temelleri

Nemlendirme, iyi bir cilt bakımında mühim bir adımdır. İyi seçilmiş bir nemlendirici, kuru cilt döngüsünün çatlamış, kalın ve pul pul derisine dönüşmesini önleyecektir. En iyi seçeneklerin tipik olarak şu bileşenlerden oluşan bir bileşimi olacaktır:

 • Cildin naturel yapısını, pH dengesini vs korumak için cildi yenilemek
 • Serbest radikallerin zararını azaltmak
 • Cilt hücrelerinin daha düzgüsel çalışmasına destek olmak

Eski üretilen nemlendiriciler, çoğu zaman cildin yüzeyine su tutan su ve balmumu karışımlarıydı (çoğu zaman naturel olmayan, kaygan bir his yaratıyordu)

Buna rağmen, yeni, son teknoloji ürünü nemlendiriciler, cildin doğal nemini artıracak malzemelerle üretilir;

 • Su ve öteki nemlendirici bileşenler çoğu zaman cildin dış tabakasına nüfuz etmesine destek olan gliserol
 • Seramidler cildin doğal yağlarını yeniler.
 • Ölü cilt hücrelerinin eksfoliyasyonuna destek olan hitroksi asitleridir.
 • Niasinamide, cildin doğal yağlar üretmesine ve güneş hasarının bazı işaretlerini tersine çevirmesine destek sunar.

En iyi nemlendiriciyi seçmek, cildinizin türüne (kuru, yağlı, normal, hassas) ve akne, rosacea, egzama yada atopik dermatit gibi cilt koşullarına bağlıdır .

Cilt problemleri yaşıyorsanız, seçiminizi yapmak için güzellik sayacında ürün etiketlerine yada tavsiyelere güvenmeyin. Hem güzellik hem cilt bakım gereksinimlerinizi karşılayan ürünler hakkında ipuçları verebilecek bir dermatologla görüşün.

Güneş Korumasının Temelleri

İyi bir cilt bakımı programının son adımı çoğu zaman unutulur. Güneş Işığı Koruması günümüzde her türlü günlük sağlığın bir gerecidir.

Aşırı UV ışınlarına maruz kalmak cilde zarar verbilir(güneş yanığı ve fotograj dahil) ve cilt kanseri riskini artırır . Ve bir tek açık havada güneş tutkunları yada uzun yürüyüşlerden kaçınmakla ilgili değil. Günlük hayatta, evden otomobile yürürken yada güneşli bir pencerenin yanında otururken bile hasar meydana gelebilir. Her maruz kalma yüzdesi seneler geçtikçe artabilir, bu da kırışmalara ve koyu renk lekelere neden olur (yada en kötü ihtimalle cilt melanomalarına).

Güneş koruyucu seçerken göz önüne alınması gereken birkaç unsur vardır:

 • SPF (güneş koruma faktörü)
 • güneş kremi
 • Cildin kurumasını önlemeye destek olabilecek bir nemlendirici

Seçiminizi yaparken UV indeksini anlamak da önemlidir . Endeks, günden güne yada bölgeden bölgeye değişebilir; daha yüksek bir indeks, daha yüksek bir SPF ürününü düşündürür.

Güneş ışını uyguladıktan sonra bile, aşırı maruz kalmayı engellemek ve vücudunuzun yanması eğilimli olan kısımlarını kaplamak önemlidir. Güneş kremi yeniden uygulamanız yüzme yada aşırı terleme yapmanız durumunda da önemlidir.

Cildinizi temizlemek ve nemlendirmek suretiyle bakım yapmak için çok çalıştınız. Güneşin etkilerine maruz bırakmayın. İyi geniş spektrumlu bir güneş kremi bulun ve dişinizi fırçalamak gibi günlük rutinin bir parçası haline getirin.

YAZAR HAKKINDA

Dursun Şahin Dursun Şahin Bir çok sektörde hizmet vermiş ve hizmet almış bir kişi olarak bilgilerimi kendi sitem olan burclari.com da paylaşmak istedim. Sitemin içeriği burç yorumları , magazin dünyasından haberler , Sağlık gibi bir çok bilgi paylaşımında bulunmak için kurulmuştur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Hem ülkemizde hem de dünya genelinde burç yorumlarıda artmaktadır. Burç Yorumları üzerinden insanlar eğitim, iş, sosyal yaşam, kazanç, sağlık ya da aşk hayatlarının ilerleyen zamanlardaki durumlarıyla ilgili bilgi edinebilmektedir. Günlük ve haftalık Burç Yorumlarını sitemizden takip edebilir bunun yanında teknoloji, sağlık, moda ve magazin haberlerinde takip edebilirsiniz.