Apple Otomobil Sektörüne Girdi

Apple Otomobil Sektörüne Girdi

Apple CEO’su Tim Cook, senelerdir konuşulan otomobil planlarını deklare etti. Buna nazaran marka, önümüzdeki dönemde sürücüsüz otomobil mevzusuna odaklanacak

 

Son yıllarda  Apple’ın otomobile olan ilgisi değişik şekillerde yorumlandı. Birçok şahıs firmanın otomobil üretmesini bekliyordu. Sadece firmanın odağını geçen yıl belirlediği düşünülüyor. Bunu birazcık da öteki suni zeka projelerinin anası olarak görüyoruz. Aslına bakarsanız çalışabileceğiniz en zor suni zeka projelerinden birisi olabilir” dedi.

6,7 TRİLYON DOLARA ULAŞACAK

Sürücüsüz otomobil teknolojileri, otomotiv dünyasını değiştiriyor. McKinsey & CO’ya nazaran, 2030 yılına kadar pazarın 6,7 trilyon dolar büyüklüğe erişmesi umut ediliyor. Bu şekilde büyük bir alanda, teknoloji şirketleri de otomobil yaşamına giriş yapıyorlar ya da iki tarafa dönük çeşitli satın almalar ve işbirlikleri görüyoruz.

Mesela,  Apple’ın teknoloji dünyasındaki en büyük rakiplerinden birisi olan Alphabet de bu mevzuda otomotiv dünyasıyla ciddi bir ortaklaşa iş kurmuş durumda.  Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’in, gruptaki Waymo adlı ulaşım teknolojisi şirketi,  Fiat  Chrysler ve Lyft ile ortak emek harcayarak otonom (sürücüsüz) sürüş teknolojisi geliştiriyor. BMW ve  General Motors da  Silikon Vadisi’nde açtıkları ofisler ve yüzlerce milyon dolar yatırım ile bu mevzuda çalışan startup’ların ardında.

ÜÇ YILDIR BİN MÜHENDİS ÇALIŞIYOR

Bloomberg’in haberine nazaran  Apple, 2014’te kurduğu bin mühendislik ekiple otomobil projesine başladı. Project Titan adlı çalışmanın başına 2016 senesinde eski bir  Apple çalışanı olan Bob Mansfield geçti. Mansfield, daha ilkin donanım mühendisliğinden başladığı şirkette Teknoloji Başkan Yardımcılığına kadar terfi etti ve  Apple’ın akıllı saati  Apple Watch ve akıllı TV projelerinde çalıştı.

Apple, nisanda  Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Bürosundan izin alarak üç tane sürücüsüz otomobili kontrol için yollara çıkarmıştı. Bu otomobillerin fotoğrafları da birkaç hafta sonrasında internete düşmüştü.

“6 ADET TAŞIT TEST EDİLDİ”

Project Titan hakkında konuşan bir kaynak, San Fransisko’nun Bay bölgesinde minimum bir senedir 6 tane taşıtın kontrol edildiğini söylemiş oldu.

Tim Cook,  Bloomberg’deki konuşmasında, “Burada ciddi bir değişiklik fırsatı yatıyor. Sürücüsüz otomobiller, elektrikli taşıtlar ve sürüş paylaşım benzer biçimde üç değişiklik vektörü, aynı anda hayatımızı değiştiriyor” dedi ve firmanın sürücüsüz teknolojisiyle ne süre karşılaşacağımız mevzusunda ise şöyleki dedi: “Ürün bakış açısıyla ne yapacağımızı söylememiz mümkün değil.”

Apple’ın Titan kod adlı elektrikli otomobil projesi, 2019 senesinde tamamlanmak suretiyle hazırlanırken Apple, 600 kişilik ekibini üç katına çıkartmak için proje onayı verdi. Apple Car geliyor…
Tamamlanma zamanı olarak verilen tarih elbet yollarda Apple Car görmeye başlayacağımız anlamına gelmiyor; sadece mühendislerin ve teknik ekibin çalışmalarının 2019’da noktalanacağını ve aracın lansmana hazır hale geleceğini bilmek bile merak uyandırıyor şimdiden. (bir de Apple Car söylentileri, sızdırmaları gelecek şimdi. Yok motoru şu kadar beygir, yok şu kadar pahalı, yok şöyleki iyi, yok bu şekilde süper)

Wall Street Journal’da girilen haber ile öğrendiğimiz Apple Car projesinin ilerleyişi ile ilgili Apple’dan resmi bir izahat gelmemiş olsa da Şubat ayında firmanın Şubat ayında ilk kez otomobil piyasasına adım atmayı planladığını ve o zamandan beri de sektörün önde gelen ve tecrübeli isimlerini bünyesine katmakla meşgul bulunduğunu biliyoruz.

Batarya üreticisi A123 Systems’dan, Fiat Chrysler başta olmak suretiyle pek fazlaca otomobil üreticisinden transferler meydana getiren Apple, planlarını ilk otomobilini 2020 senesinde seri üretim bandına almak için çalışıyor.

YAZAR HAKKINDA

Dursun Şahin Dursun Şahin Bir çok sektörde hizmet vermiş ve hizmet almış bir kişi olarak bilgilerimi kendi sitem olan burclari.com da paylaşmak istedim. Sitemin içeriği burç yorumları , magazin dünyasından haberler , Sağlık gibi bir çok bilgi paylaşımında bulunmak için kurulmuştur.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Hem ülkemizde hem de dünya genelinde burç yorumlarıda artmaktadır. Burç Yorumları üzerinden insanlar eğitim, iş, sosyal yaşam, kazanç, sağlık ya da aşk hayatlarının ilerleyen zamanlardaki durumlarıyla ilgili bilgi edinebilmektedir. Günlük ve haftalık Burç Yorumlarını sitemizden takip edebilir bunun yanında teknoloji, sağlık, moda ve magazin haberlerinde takip edebilirsiniz.